Oyun Bilgisayarı RAM kapasitesi ne olmalı?

Oyunları akıcı oynayıp daha fazla keyif almak isteyen oyuncular için RAM miktarı oldukça önemlidir.

RAM kapasitesinin yetersiz olduğunu anlamak kolaydır. Oyunlarda gecikme ya da kesintiler yaşanıyorsa bunun sebebi genellikle düşük RAM miktarıdır. Peki ne kadar daha RAM eklemek gerekir?

Oyunlarda RAM neden önemlidir?

RAM ya da bellek; otomatik ya da kullanıcı tarafından SSD ya da HDD depolama biriminde kalıcı olarak depolanacak olan oyun verisini anlık geçici olarak depolar.

Oyun esnasında veriler RAM üzerinde tutularak kullanıcının veriye en hızlı şekilde erişmesi sağlanır. RAM miktarı ne kadar fazla ise kullanıcı daha fazla veriye daha hızlı erişebilir. Bu sayede oyunlar daha düşük tepki süreleri, daha hızlı yükleme, daha keskin grafikler ile daha az gecikme ile keyif alarak oynanır hale gelir.

Ne tür bir oyuncusunuz?

Daha iyi oyun oynamak için ne kadar RAM gerekir? Bu soruyu cevaplayabilmek için sıklıkla oynanan oyunların neler olduğunu bilinmelidir.

Fortnite ve League of Legends gibi oyunlar için 4GB bellek yeterli olmaktadır.

Cyberpunk 2077 ve Elden Ring gibi daha karmaşık ve yoğun grafik içeren oyunları oynayabilmek için RAM kapasitesi en az 16GB olmalıdır.

Oyun ve PC için RAM gereksinimleri

Oyun geliştiriciler çıkardıkları yeni oyunlar için gereken en düşük sistem özelliklerini açıklarlar. Eğer masaüstü ya dizüstü sistem bu gereksinimleri karşılamıyorsa oyunları çalıştıramayacaktır. Ya da kötü bir performans ile çalıştırabilecektir. Bu da bozuk grafikler, aşırı ısınma ya da pilin hızla tükenmesi gibi durumlarla karşılaşmak demektir.

Oyuncular sistemleri için donanım almadan önce, oynamayı planladıkları oyunların en düşük sistem gereksinimlerine bakmalıdır. Bunun için oyunun websitesini ya da Steam ve Epic Games Store gibi platformlardaki oyun sayfalarını inceleyebilirler. Bütçelerine bağlı olarak, oyun için gereken en düşük ya da önerilen sistem gereksinimlerine göre donanım tercihi yapabilirler.

Daha fazla RAM daha iyi grafikler ve daha akıcı oyun demektir. Akıcılık, oyuncuların çok iyi bildiği FPS (saniye başına kare – frames per second) değeri ile ölçülür. Saniyede görüntülenebilen kare sayısı ne kadar çok ise oyun o kadar akıcı oynanacaktır.

Oyun oynamak için ne kadar RAM daha iyidir?

8GB RAM bulunan bir bilgisayar, sıradan oyunlar için yeterlidir. Pek çok oyun sorunsuz oynanabilir ancak en yüksek kalitede olmayacaktır. Ya da bazı oyunları oynarken diğer uygulamaların kapatılması gerekecektir.

Daha çok oyunu daha hızlı ve daha yüksek performans ile oynayabilmek için 16GB RAM yeterlidir. Günümüzde bir çok oyun için tavsiye edilen RAM miktarı 16GB olmuştur. 16GB RAM kapasitesi ile gecikme ve takılma sorunları ortadan kalkarken, kullanıcılar da oyun ile birlikte Discord ya da Twitch gibi uygulamaları rahatlıkla çalıştırabilirler.

Oyunları yüksek performans ve yüksek çözünürlük ile oynamak isteyen oyuncular 32GB RAM ile rahat edeceklerdir. Tüm oyunları rahatlıkla yüksek çözünürlük ve düşük gecikme ile oynayabilirler. Ayrıca oyun oynarken video yayınlama, video düzenleme gibi zorlu uygulamaları da sorunsuz bir şekilde kullanabilirler. Başlangıçta pahalı bir seçenek gibi görünse de 32GB bellek kapasitesi ile yıllar içinde çıkacak pek çok oyun sorunsuzca oynanabilir olacaktır.

RAM satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

Oyuncular sistemleri için en iyi donanımı almak istedikleri için hem sistemleri ile hem de mevcut RAM modülleri ile uyumlu çözümleri aldıklarından emin olmalıdır.

Yeni bir oyun sistemi için RAM modülü satın alacak olan kullanıcılar anakartları ile uyumlu bellek teknolojisine sahip modüller arasından seçim yapmak durumundadır. Günümüzün en yeni bellek teknolojisi DDR5 belleklerin kullanıldığı sistemler, en güncel bileşenlere sahiptirler. Ancak DDR4 belleklerin kullanıldığı sistemler de hala bir çok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir.

Oyuncular mevcut sistemleri ya da yeni alacakları sistemler için uyumlu bellekleri öğrenmek için bilendenal.com’da bulunan Bellek Arama motorunu kullanabilir ya da Canlı Destek hizmetini kullanarak Teknik Destek ekibimizden yardım alabilirler.

Sistem ya da anakartları ile uyumlu RAM modüllerini satın alan kullanıcılar RAM-Bellek Nasıl Takılır makalemizi inceleyerek RAM kapasitelerini artırabilirler.

RAM ya da bellek oyuncular için önemli olan donanımlardan sadece biridir. Oyunları en iyi performans ile oynayabilmek için işlemci-CPU, depolama-SSD/HDD ve ekran kartı-GPU gibi bileşenlerin de önerilen özelliklere sahip olması gereklidir.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.