UDIMM ile RDIMM RAM Farkı Nedir?

Farklı sistemler için çeşitli RAM çözümleri sunulmaktadır. RAM modülleri fiziksel olarak farklı olabildikleri gibi kullanıldıkları sistemlerin ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı işlev ve özellikler sunan modeller de mevcuttur. Yazımızda UDIMM ve RDIMM RAM çözümleri arasındaki farklara değineceğiz.

UDIMM’e Genel Bakış

UDIMM – Unbuffered Dual In-line Memory Module, tüketiciler için sunulmuş olan, en yaygın kullanıma sahip bellek türüdür. Masaüstü sistemler, notebook ve oyun sistemleri gibi pek çok sistemde kullanılmaktadır.

Sistemin bellek kontrolcüsüne doğrudan bağlanan UDIMM bellekler, kullanıcılara tak-çalıştır kolaylığı sunar. Bu sayede kullanıcılar karmaşık ayarlarla uğraşmadan yüksek performansa sahip olur. Ancak UDIMM bellekler, kapasite ve yonga sayısı sonucu artan elektrik yükleri nedeni ile RDIMM belleklere kıyasla daha düşük kapasite ve hızlar sunabilen çözümlerdir. Kullanım kolaylığı ve tüketiciler için yeterli kapasite ve performans sunmaları sayesinde geniş kullanım alanı bulmuşlardır.

RDIMM’e Genel Bakış

RDIMM – Registered Dual In-line Memory Module, tüketiciler tarafından pek bilinmeyen bellek türüdür. Daha yüksek kapasite ve güç ihtiyacının olduğu sunucu düzeyinde ağır iş yükleri için geliştirilmişlerdir.

RDIMM belleklerin en önemli özelliği bellek modülleri ile sistem bellek kontrolcüsü arasında tampon görevi yapan bir yongaya sahip olmalarıdır. Bellek modülleri ve bellek kontrolcüleri arasındaki komutları alma görevini üstlenen bu “registered clock driver-RCD” yongası kısaca register olarak adlandırılır.

Farklı yapıları sayesinde RDIMM’ler daha yüksek bellek kapasiteleri sunabilir. Ve kontrolcü üzerindeki daha az elektrik yükü sayesinde daha ağır iş yükleri ve yüksek güç değerleri ile çalışabilir. RDIMM modüller, UDIMM’ler gibi standart tak-çalıştır özelliğine sahip olmadıklarından; RDIMM’ler için geliştirilmiş anakart modelleri ile kullanılırlar.

UDIMM ve RDIMM arasındaki temel farklar

İki bellek türü arasında yapısal ve işlevsel farklar mevcuttur. En belirgin fark kullanım alanlarıdır. Unbuffered ve Buffered modül seçenekleri ile sundukları performans sayesinde UDIMM bellekler tüketicilere yönelik sistemlerin büyük çoğunluğunda kullanılmaktadır. RDIMM modüller ise yüksek bilgi işlem gücü gerektiren sunucu sistemlerinde üst düzey performans elde etmek için kullanılırlar.

UDIMM ile RDIMM arasındaki bir diğer önemli fark da okuma yazma döngüleridir. RDIMM’lerde bulunan buffer/tampon nedeni ile UDIMM’lerden farklı olarak ek bir saat döngüsü gerekir. Daha uzun döngü sürelerine rağmen, RDIMM modüller düşük elektrik yükleri ile bunu telafi ederek sistemleri kararlı tutmayı sağlar.

UDIMM ve RDIMM bellekler veri hatalarını önleme işlevlerine sahiptirler. Ancak bunu yapma biçimleri farklıdır. UDIMM belleklerde ECC işlevi ile tek bit hataları düzeltilip, çoklu bit hataları da tespit edilebilir. İşlenen verinin büyük önem taşıdığı kurumsal sunucu sistemlerinde kullanılan RDIMM belleklerde ise tekli ve çoklu bit hataları tespit edilip düzeltilir. Bu nedenle RDIMM modüller UDIMM modüllere göre daha fazla devre ve yonga içeren karmaşık yapıda ürünlerdir.

Bahsedeceğimiz son farklılık, UDIMM ve RDIMM belleklerin performans ve güç tüketimi verilerindedir. RDIMM modüller sundukları daha yüksek performans ve karmaşık yapıları nedeni ile UDIMM modüllere göre daha yüksek voltaj değerlerine sahiptir. RDIMM modüller 12V gerektirirken, UDIMM modüller için 5V voltaj değerine sahiptir.

Sonuç olarak UDIMM ve RDIMM modüller kullanıldıkları sistemler için güçlü işlevler ve yüksek performans sağlayan bellek çözümleridir. Sistemlerin gerektirdiği farklı işlevler ve özelliklere sahiptirler.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.