Samsung Veri Merkezleri için BM1743 SSD Serisini Duyurdu

Samsung, BM1743 SSD ile 7. nesil QLC (dört seviyeli hücre) V-NAND (dikey NAND) depolama teknolojisini tanıttı. Önceki nesle göre yığındaki katman sayısını neredeyse iki katına çıkaran bu teknoloji, bit yoğunluğunda büyük bir artışa ve çok daha uygun maliyetli bir çözüme zemin hazırlıyor. Ayrıca yeni arayüz, PCIe Gen4 ve PCIe Gen5 işlemleri için destek sunmakta.

BM1743 SSD

7. nesil QLC V-NAND teknolojisini temel alan BM1743 SSD, 5.nesil QLC V-NAND’ı temel alan BM1733a SSD’nin devamı durumunda. Öncülü ile aynı U.2 biçim faktörünü kullanan yeni yüksek kapasiteli sürücü, veri merkezi uygulamaları için doğrudan maliyet düşürücü bir çözüm sunuyor.

Artan kapasite yoğunluğu, önceki nesle göre önemli ölçüde daha fazla sayıda katmanı barındıran gelişmiş işleme teknikleriyle elde ediliyor. Buna ek olarak, cihaz arayüzündeki geliştirmeler ile yalnızca PCIe Gen3‘ü değil, aynı zamanda PCIe Gen4 ve PCIe Gen5 modlarında çalışmayı da desteklemekte.

Yeni nesilde yapılan genel iyileştirmeler birçok fayda sağlıyor – kullanıcılar sadece önemli ölçüde daha fazla veri depolamakla kalmıyor, aynı zamanda verileri daha hızlı taşıyabiliyor, cihazın güç tüketimini azaltabiliyor ve güvenilirlikte kayda değer bir iyileşme gerçekleştirebiliyorlar.

BM1743 – Özellikler ve Faydalar

Depolama Kapasitesi. Daha yüksek bit yoğunluğu, daha büyük depolama kapasitesi seçeneklerini mümkün kılar. V5 nesli 15,36 TB’ı desteklerken, v7 nesli 61,44 TB’a kadar desteklemektedir. Gelecekte, 122,88 TB’a varan kapasiteler sunma potansiyeline de sahiptir.

Performans. BM1743, U.2 biçim faktörü ile PCIe Gen4 arayüzü sayesinde olağanüstü performans iyileştirmeleri sağlayabilir. v7 QLC NAND sıralı okuma ve yazma hızları v5’in en az iki katı, rastgele okumalar ise dört katıdır. Daha yüksek performans düzeyi için PCIe Gen5 arayüzünden yararlanmak üzere E3.S form faktöründe de sunulabilir .

BM1743 2.5 inç U.2 Performansı
Sıralı Okuma7200 MB/s
Sıralı Yazma2000 MB/s
4KB Rastgele Okuma1.600.000 IOPS
4KB Rastgele Yazma110.000 IOPS

Güvenilirlik. DWPD (Günlük sürücü yazma değeri) cinsinden dayanıklılık bir önceki nesilde 0,18 ile BM1743’de 0,26’ya yükselmiştir.

BM1743 sürücülere geçiş, veri merkezi giderlerinin azaltılması ve verimlilik iyileştirmeleri için etkili ve ölçeklenebilir bir çözüm getiriyor.

  • PCIe Gen3 sistemler ile kullanılabilir olması sayesinde mevcut sistemler için de maliyet avantajı sunar.
  • Dayanıklılıktaki artış uzun vadede tasarruf sağlar.
  • PCIe Gen4 ile kullanılması, veri merkezini yapay zeka merkezli yükler için daha yetenekli hale getirir ve bulut sorgularına daha hızlı yanıt süreleri sağlayarak büyük performans artışlarına neden olur.
  • PCIe Gen5 seçeneği ile de, en yeni veri merkezi donanımlarıyla birlikte daha da büyük bir performans avantajına sahip olacaktır.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.