DRAM’siz SSD’ler: O kadar farklılar mı?

Sayıları giderek artan DRAM barındırmayan-DRAM’siz SSD sürücüler, kullanıcılar tarafından düşük performanslı olarak değerlendirilmektedir. Daha yüksek okuma/yazma hızları sunan DRAM’li SSD sürücüler yüksek fiyatlarına rağmen daha fazla tercih edilmektedir.

DRAM’siz SSD’ler bir çok kullanıcı için yeterli performans sunan depolama çözümleridir. Daha uygun maliyetleri ile de tercih sebebi olabilecek ürünlerdir. Aslında DRAM’siz SSD ile DRAM’li bir SSD arasında çok fark yoktur. DRAM’in daha yüksek hız sunduğu doğrudur. Ancak DRAM’siz bir SSD kullanmak çok büyük hız ya da performans kaybı anlamına gelmez. İki çözüm arasındaki farkı anlamak için yazımızı okumaya devam edin.

Teknoloji

Öncelikle SSD’nin temel özellikleri ile başlamak doğru olacaktır. SSD sürücüler verileri manyetik dönen plakalara değil flash bellek hücrelerine depolarlar. Bu nedenle sabit disk sürücüler kadar hızlı yıpranmazlar. Hücrelerin yıpranmasını önlemek için veriler belirli hücrelere değil tüm hücrelere dağıtılarak kaydedilir. Verilerin konumları da DRAM üzerinde bulunan bir sanal haritada tutulur. Böylece hücre aşınmasını önlemek için yapılan veri konumu değişiklikleri kolayca takip edilir.

Kullanıcılar DRAM’siz SSD sürücülerde, veri haritası olmadığını bu yüzden de çok düşük performans ile çalışacağını düşünürler. Oysa DRAM’siz SSD’lerde de veri haritası bulunur, DRAM yerine NAND bellek üzerinde tutulur. DRAM önbellek yerine de CPU’nun DRAM’ini kullanırlar.

Hız ve İşlevler

DRAM’li SSD sürücüler daha yüksek hız sunabilirler, bazı durumlarda DRAM’siz SSD’lerden çok daha hızlı olabilirler. Bu da DRAM’li SSD’leri oyuncular, büyük boyutlu dosyalar ile çalışanlar ve düşük gecikme süresine, yüksek okuma/yazma hızlarına ihtiyaç duyan herkes için öncelikli ürün haline getirmektedir.

Ancak Samsung 980 ya da 990 EVO gibi PCIe 3.0 ve PCIe 4.0 DRAM’siz SSD sürücülerin farklı incelemelerde sundukları sıralı okuma yazma ya da rastgele okuma yazma performansları DRAM’li SSD sürücüler ile benzerdir. Örneğin Samsung 980 SSD 3500MB/s okuma – 3000MB/s yazma hızları ile DRAM’li 970 EVO Plus ‘un sunduğu 3500MB/s okuma – 3300MB/s yazma hızlarına son derece yakın performans sunmaktadır.

Üreticiler; DRAM’siz sürücülerin yüksek performans sunabilmeleri için çeşitli yöntemler kullanmaktadır. En bilineni HMB (Host Memory Buffer) teknolojisidir. SSD, sistem belleğinin bir bölümünü kendisininmiş gibi kullanır. Böylece DRAM’li bir SSD’ye benzer performans sunabilir. Ayrıca Samsung’un sunduğu TurboWrite işlevi ile sürücü yazma performansında artış sağlanırken Full Power Mode işlevi ile de büyük boyutlu dosyalarda çalışırken ya da grafik yoğunluklu oyunlar oynarken sürücünün daima en yüksek performans ile çalışması sağlanır.

Maliyet

DRAM’li SSD’ler yüksek hız ve performans özellikleri nedeniyle daha yüksek maliyetli çözümlerdir. Samsung ve Kingston gibi üreticiler yukarıda bahsettiğimiz teknolojiler ve benzerlerini kullanarak DRAM’li SSD sürücülere yakın performansı daha ucuz maliyetle sunmaktadır. Diğer yandan Kingston NV2 ya da Samsung 990 EVO gibi sürücüler SATA sürücülerden 6 ile 10 kata kadar daha yüksek hızlar sunduğundan, kullanıcılar SATA sürücülere yakın maliyet ile çok daha yüksek performanslı SSD sürücülere sahip olurlar.

Kullanım Ömrü

SSD kullanım ömrü, bellek hücresi üzerine veri yazılma sayısına bağlıdır. Bu da DRAM’li SSD’ler ile DRAM’siz SSD’ler arasında belirgin bir ömür farkı olmasına sebep olur. Çünkü veri işlenirken CPU, DRAM yerine sürekli olarak NAND bellek üzerine dönmek durumundadır. Sürücü üzerine tekrar tekrar veri yazılması ve bu verilere sürekli olarak erişilmesi, NAND hücrelerinin normalden daha kısa sürede aşınmasına sebep olur.

Hızla aşınan hücreler SSD sürücünün de kullanım ömrünün kısalmasına sebep olur. Bu nedenle bazı üreticiler DRAM’li SSD sürücülerde 5 yıl garanti sunarken DRAM’siz SSD ürünlerinde 3 yıl garanti süresi sunarlar.

Yeni nesil DRAM’siz SSD sürücülerde üreticiler farklı teknoloji ve işlevler ile hücre aşınmasını yavaşlatıp SSD kullanım ömrünü uzatmayı başarmışlardır. Böylece Samsung gibi üreticiler DRAM’siz SSD sürücülerinde 5 yıl garanti süresi sunmaya başlamıştır. Ayrıca üst seviye SSD sürücülerde bulunan Dinamik Isı Koruyucu işlevi, nikel kaplı kontrolcü ve ısı dağıtıcı etiket gibi bileşenler Samsung 990 EVO gibi DRAM’siz sürücülerde de sunulmaktadır.

Bu sayede aşırı ısınma ya da performans düşüşü gibi durumların oluşması önlenmektedir. Samsung 990 EVO modelleri, 990 PRO modelleri ile aynı TBW – 600 ve 1200TB ve garanti süresi – 5 yıl değerlerine sahiptirler.

Gelişen SSD teknolojileri ve Samsung gibi üreticiler sayesinde kullanıcılar DRAM’siz SSD sürücüler ile yüksek performanslı, uzun ömürlü çözümlere uygun maliyetler ile ulaşabilirler.

Kaynak : Samsung

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.