Düşük voltaj – Low Voltage RAMlerin farkı nedir?

Bellek teknolojileride diğer donanımlarla beraber gelişmektedir. İki konu çok etkendir, birincil olarak daha hızlı çalışabilen bilgisayarlar üretmek ve bunun yanında daha düşük maliyetle çalışması gelir. Donanımsal frekanslar yukarı çıkarken, aynı frekansta daha düşük enerji tüketen ürünler üretmek her zaman avantaj sağlar.

Birincil avantaj düşük güç tüketimi, daha az enerji gerektirir ve donanımın kullanım maliyetini düşürür, eğer bu bir notebook ise batarya kullanım süresini uzatır.

Diğer bir avantajı da, daha az enerji harcamak demek daha az ısı yaymak demektir. Bu da soğutmak için harcanması gereken enerji miktarını düşürür, daha az ısı daha az enerji ile soğutmak demektir.

Bu etkenlerden dolayı düşük voltajlı ( low voltage ) ürünler üretmek, üreticilere öne çıkma açısından avantaj sağladığından ana RAM üreticileri olan Samsung, Hynix ve Micron bu konuda sürekli çalşırlar. Elde edilen sonuçlar üreticiler arasında paylaşılır ve standartları belirler. Bu standartların ortak noktası JEDEC.org tarafından yayınlanır ve dünyada diğer üreticilerde buna uyarlar.

Donanım üreticileride bu avantajlardan dolayı makinelerde düşük voltaj ürünler tercih ederler. Özellikle serverlarda düşük voltaj ürünler tercih edilmesini örnekleyerek farkı anlatmak daha kolay olacaktır. Bir veri merkezinde ( data center ) var olan sunucu tarlarının enerji ihtiyacı çok yüksektir. Büyük bir veri merkezi 25.000 evin gereksinimi kadar enerji harcar. Bu tür veri merkezinde düşük voltajlı RAM kullanımı, enerji kullanımını ciddi anlamda düşürür. Enerji, hem belleğin daha az güç çekmesi, hem de çıkan ısının daha az olması nedeniyle daha az enerji ile soğutulabilir. Bu veri merkezi ana maliyetini ciddi anlamda düşürür.

Bu nedenle RAM seçiminde, konunun uzmanı teknik ekibimizden destek alarak ürün seçiniz. Düşük voltaj RAMler yüksek voltaj RAMlerle beraber çalışmazlar.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.